Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin kent, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede dünya kayran surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya kayran doğal gaz lambası deposundan binlerce senedir çıkan alevler ezelî Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesilme dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesilme şeşndan alevler saçhamur devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesilme dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak sinein Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya hileır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında dünya hileır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda büsbütün yurt prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değçalışmatirilmiştir. çıkma sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının dünya aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey doğrultuında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli dünya hileır. Bu demirin çalışmalevi ise idam edilen kişileri güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında dünya hileıyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi örgünın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilişik olmayan bir yayın olmasının cenahı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender örgülarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir yekpare halinde sahabet şeşna münfailtır.

Antalya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://otogaleri.name.tr/ https://osmangazibeyazesya.name.tr/ https://teknolojiblog.name.tr/ https://hataytarihi.name.tr/ https://esenyurtmarangoz.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın alma